Pieniny

Karpaty - Beskidy

Kto nie był w Tatrach i Pieninach, ten nie był nigdzie i nic nie widział – W. Anczyc 1864

Pieniny to wyjątkowe pasmo górskie o trzech, bardzo odmiennych obliczach. Oddziela je od siebie Dunajec, który przedziera się słynnym przełomem przez sam środek Pienin.

Pieniny Właściwe wyróżniają się atrakcyjnością krajobrazu. Nad malowniczym przełomem Dunajca wznoszą się na setki metrów ciasno zgromadzone, ostre szczyty. Ich niemal pionowe ściany opadają w ciasne wąwozy i doliny, a ich wierchy zdobią fantazyjne turnie skalne. Pieniny Właściwe to najpopularniejsza turystycznie część Pienin – i to właśnie tutaj leżą słynne Trzy Korony i Sokolica.

Na wschód od Pienin Właściwych ciągnie się grzbiet Małych Pienin. Małe Pieniny tworzą zwarte pasmo, w dużej mierze pokryte rozległymi, widokowymi halami. Spośród nich tu i ówdzie wystają ciekawe formacje skalne czy zalesione wierzchołki. Jednym z nich jest Wysoka – najwyższy szczyt całych Pienin.

Na zachód od Pienin Właściwych znajdują się Pieniny Spiskie – zwane też Hombarkami. Położenie między Zbiornikiem Czorsztyńskim na północy i polskim Spiszem na południu tworzy niezwykle urokliwe kompozycje krajobrazów. Tutejsze szlaki są rzadko uczęszczane przez turystów, gwarantując ciszę i spokój niespotykane w pozostałej części Pienin.

Pieniny

Szczyt Korony Gór Polski

Wysoka – Wysokie Skałki

Wysoka - Pieniny. Widok spod Durbaszki.

Wysoka – Pieniny. Widok spod Durbaszki.

Wysoka, znana również jako Wysokie Skałki, jest najwyższym szczytem całych Pienin (1050 m n.p.m.). Jako taka reprezentuje Pieniny na liście szczytów Korony Gór Polski.

Wysoka, co dość ironiczne, leży na terenie Małych Pienin. Nie daj się zwieść tej niepozornej nazwie! Każdy możliwy szlak na Wysoką jest bardzo atrakcyjny widokowo. Wisienką na torcie jest przepiękna panorama, jaka roztacza się z platformy widokowej na skalistym wierzchołku Wysokiej.

Trasom na Wysoką poświęciłem osobną stronę. Zachęcam do przeczytania: Wysoka.

Na podstronie znajdziesz:

  • kilka ciekawych propozycji tras (w tym przez Wąwóz Homole i dolinę Białej Wody);
  • liczne zdjęcia;
  • ciekawostki.

Pieniny Właściwe – szlaki

Szlak na Trzy Korony ze Sromowiec Niżnych

Trzy Korony są jednym z tych miejsc w Pieninach, które trzeba koniecznie odwiedzić. To najwyższy, najwybitniejszy i najsłynniejszy szczyt Pienin Właściwych. Widok na Trzy Korony ze Sromowców Niżnych jest swoistą wizytówką całych Pienin. To pięć potężnych, skalnych zębów wyrastających ze stromych, porośniętych lasem zboczy. Trzy z nich wyraźniej dominują nad pozostałymi – stąd nazwa “Trzy Korony”.

Uwaga! Ze względu na olbrzymią popularność szczytu i limit 15 osób na platformie widokowej radzę ci zacząć wędrówkę jak najbliżej świtu. W ten sposób powinieneś uniknąć przykrej konieczności oczekiwania na swoją kolej w tłumie turystów.

Szlak żółty zaczyna się w centrum Sromowiec-Niżnych. Jeśli jesteś zmotoryzowany, to możesz sobie skrócić wędrówkę przez ulice miasta. W tym celu zaparkuj na rozległym i darmowym parkingu znajdującym się przy ulicy Trzech Koron – mniej więcej w połowie drogi do schroniska.

Schronisko PTTK “Trzy Korony” znajduje się kilka chwil marszu za ostatnimi zabudowaniami Sromowiec – u wylotu doliny Potoku Szopczańskiego. Schronisko te to dobre miejsce na odpoczynek i posilenie się przed dalszą wędrówką. Przerwę umili ci podziwianie przepięknego widoku na Trzy Korony, których skalne zęby wydają się tu być niemal na wyciągnięcie ręki.

Trzy Korony - na dole schronisko PTTK o tej samej nazwie

Trzy Korony – na dole schronisko PTTK o tej samej nazwie

Schronisko PTTK Trzy Korony na tle Pienin

Schronisko PTTK Trzy Korony na tle Pienin

Od schroniska idź dalej za żółtymi znakami. Te wkrótce wyprowadzą cię z łąk i pastwisk do Wąwozu Szopczańskiego. Wąwóz jest dość wąski, a po jego obydwu stronach wznoszą się olbrzymie formacje skalne o fantazyjnych nieraz kształtach. Wysoko w nich znajduje się kilka jaskiń. Miejsce to jest szczególnie piękne jesienią: kiedy biel wapiennych skał kontrastuje z różnobarwnymi liśćmi rosnących tu drzew.

Wąwóz Szopka - żółty szlak na Trzy Korony

Wąwóz Szopka – żółty szlak na Trzy Korony

Szlak zacznie się piąć w górę i nabierze stromizny po wyjściu z wąwozu w las. Znajduje się tu nieco schodów dla ułatwienia mozolnej wspinaczki. Po około godzinie wędrówki dotrzesz do przełęczy Szopka. Jest tu spora polana i ograniczony widok na Tatry. Alternatywną nazwą przełęczy jest “Chwała Bogu” – taki okrzyk mieli często wydawać zmęczeni podejściem turyści po dotarciu na nią.

Przełęcz Szopka - widok na Tatry

Przełęcz Szopka – widok na Tatry

Za przełęczą Szopka będziesz zdobywał kolejne metry, idąc głównie lasem za niebieskimi znakami. Do kas biletowych pod Trzema Koronami dojdziesz z przełęczy w 30 minut. Jest tu też kilka ławek. W sezonie uprzyjemnią ci oczekiwanie na wejście na platformę widokową. Przymusowa przerwa może trwać nawet ponad godzinę!

Trzy Korony – szczyt

Po zakupie biletu wejdź na metalowy pomost. Ten po kilku chwilach wyprowadzi cię na platformę widokową na Okrąglicy – najwyższej z turni Trzech Koron.

Tutejsza panorama jest prawdziwie zachwycająca:

  • w dole dostrzeżesz zabudowania Sromowiec Niżnych oraz słowacki Czerwony Klasztor leżący po drugiej stronie Dunajca. Na lewo od tych miejscowości rozpoczyna się malowniczy przełom Dunajca, który z tej perspektywy jest wyjątkowo ciekawy;
  • dookoła ciebie wznosić się będą wybitne, zalesione szczyty Pienin Właściwych. Wprawne oko dostrzeże niezliczone niemal skalne turnie wystające z ich zboczy i wierzchołków;
  • na południu leży Słowacja z masywem Aksamitki i Haligowskich Skał na pierwszym planie oraz z Magurą Spiską na drugim;
  • na południowym zachodzie za polskim Spiszem i Podhalem będą majaczyć w oddali imponujące szczyty Tatr BielskichTatr Wysokich słowackich (m.in. Łomnica, Gerlach i Sławkowski Szczyt). Widok obejmuje również polskie Tatry Wysokie (Rysy, Mięguszowieckie Szczyty i Giewont) i Tatry Zachodnie aż po Osobitą;
  • na zachodzie zobaczysz Pieniny Czorsztyńskie i Pieniny Spiskie;
  • na północnym zachodzie dostrzeżesz Jezioro Czorsztyńskie wystające zza Pienin Właściwych. Na północ od niego górują Gorce z Turbaczem i masywem Lubania na czele. Znacznie dalej, bardziej na zachodzie leży Beskid Żywiecki i charakterystyczna Babia Góra;
  • na północnym wschodzie widok zdominuje Beskid Sądecki oraz dość bliska Radziejowa;
  • Na wschodzie widok obejmie Małe Pieniny i Wysoką, która jest najwyższym szczytem całych Pienin.
Trzy Korony - widok na Sromowce Niżne, polski Spisz i Podhale na tle Tatr

Trzy Korony – widok na Sromowce Niżne, polski Spisz i Podhale na tle Tatr

Trzy Korony - widok na Tatry

Trzy Korony – widok na Tatry

Trzy Korony - widok na przełom Dunajca na tle Pienin Właściwych

Trzy Korony – widok na przełom Dunajca na tle Pienin Właściwych

Trzy Korony - widok na Pieniny Właściwe i Pieniny Spiskie. Po prawej Zalew Czorsztyński

Trzy Korony – widok na Pieniny Właściwe i Pieniny Spiskie. Po prawej Zbiornik Czorsztyński

Aby zobaczyć więcej zdjęć z Trzech Koron, kliknij: Trzy Korony – galeria zdjęć.

Zejście z Trzech Koron przez polanę Kosarzyska do Sromowiec Niżnich

Ze szczytu musisz powrócić metalowym pomostem pod kasy biletowe. Uważaj tylko, żeby nie iść pod prąd.

Spod kasy idź szlakiem niebieskim na prawo. Ten doprowadzi cię po dłuższym zejściu na polanę Kosarzyska. Niestety – bez widoków.

Za polaną Kosarzyska czeka cię długie i nieco monotonne zejście lasem za zielonymi znakami. Wkrótce zamkniesz pętlę nieco powyżej schroniska PTTK “Trzy Korony”. Będziesz więc miał kolejną okazję, by się tu zatrzymać. Na koniec czeka cię powrót do Sromowiec Niżnych.

A może wolisz jak najszybciej wrócić do Sromowiec i nie zależy ci na tym, by w każdą stronę iść innym szlakiem? W takim wypadku skręć w lewo przy kasach biletowych na Trzech Koronach i wróć się po swoich śladach przez Wąwóz Szopczański.

Szlak na Trzy Korony z Krościenka nad Dunajcem przez Zamkową Górę

Najbardziej popularny wariant wejścia na Trzy Korony rozpoczynający się w Krościenku nad Dunajcem. Popularność tę buduje głównie łatwość dotarcia komunikacją publiczną do Krościenka. Szlak ze Sromowiec Niżnych jest bowiem zdecydowanie atrakcyjniejszy. Ja proponuję z kolei pętlę pozwalającą na zobaczenie Zamku Pienińskiego na Zamkowej Górze.

Szlak rozpoczyna się w centrum Krościenka nad Dunajcem – nieopodal gotyckiego kościoła Wszystkich Świętych i miejscowego rynku bogatego w różnorakie lokale gastronomiczne. Żółty szlak wyprowadzi cię z centrum, po czym skręci w lewo w ul. Trzech Koron. Tutaj rozpoczniesz dość mozolne podejście. Po drodze miniesz XVIII wieczną kaplicę św. Rocha i kawałek dalej duży, metalowy krzyż.
Po kilku chwilach wyjdziesz na polanę Toporzyska z widokiem na zabudowania Krościenka, masyw Lubania w Gorcach i rozłożysty szczyt Błyszcza w Beskidzie Sądeckim.
Żółty szlak na przełęcz Szopkę - widok na Krościenko

Żółty szlak na przełęcz Szopkę – widok na Krościenko

Palenica: widok na Beskid Wyspowy (w tle) przez bramę między Gorcami (z lewej) i Beskidem Sądeckim (z prawej)

Palenica: widok na Beskid Wyspowy (w tle) przez bramę między Gorcami (z lewej) i Beskidem Sądeckim (z prawej)

Za węzłem szlaków o nazwie Bańków Gronik kontynuuj marsz za żółtymi znakami. Niebawem przekroczysz Pieniński Potok po drewnianym mostku. To niezłe miejsce na chwilę odpoczynku.
Wkrótce dojdziesz do rozwidlenia szlaków na polanie Wyrobek. Idź w lewo, kierując się za niebieskimi znakami. Ścieżka po ok. 30 minutach wyprowadzi cię na Zamkową Górę.
Przede wszystkim odwiedź znajdujące się tu ruiny Zamku Pienińskiego. To XIII wieczna twierdza, w której św. Kinga miała ponoć szukać schronienia przed Tatarami. To wydarzenie upamiętnia poświęcona jej grota. Zamek Pieniński był najwyżej położoną w Polsce budowlą obronną – wzniesioną na stromym, trudno dostępnym stoku Zamkowej Góry. Do zamku i dalej na jego mury wyprowadzi cię krótka odnoga niebieskiego szlaku.
Kwadrans zajmie ci dojście z Zamkowej Góry na polanę Kosarzyska, na której dojdą do ciebie znaki zielonego szlaku. Ty jednak kontynuuj wędrówkę niebieskim szlakiem. Długi marsz w lesie skończy się dość niespodziewanie, gdy dojdziesz do kas biletowych pod szczytem Trzech Koron.
Jeśli chcesz przeczytać opis szczytu, kliknij: Trzy Korony – szczyt.
Jeśli chcesz zobaczyć zdjęcia z Trzech Koron, kliknij: Trzy Korony – galeria zdjęć.
Na przełęczy Szopka skręć w prawo i rozpocznij zejście żółtym szlakiem. Ten poprowadzi cię aż do Krościenka. Przedtem czeka cię jednak dłuższa wędrówka malowniczymi łąkami i polanami.
W pewnym momencie dotrzesz na polanę Wyrobek. To tutaj skręcałeś w kierunku Zamkowej Góry. Tym samym zamykasz tu rozpoczętą wtedy pętlę na Trzy Korony. Reszta trasy to powrót żółtym szlakiem (tym samym, którym szedłeś do góry) do Krościenka.

Pętla: Krościenko nad Dunajcem – Czertezik – Sokolica – Krościenko nad Dunajcem

Atrakcyjna widokowo pętla na drugi najpopularniejszy szczyt Pienin – Sokolicę. Matka Pienin, bo tak bywa nazywana, otacza swymi ramionami płynący licznymi zakolami 300 metrów u jej stóp Dunajec.

Początek szlaku z Krościenka do węzła szlaków Bańków Gronik przedstawiłem w opisie poprzedniej trasy. Krótko mówiąc, wygląda to tak: szybkie opuszczenie miasta, zabytkowa kaplica św. Rocha, metalowy krzyż, polana z ładnym widokiem na Krościenko i otaczające je szczyty.

Za węzłem szlaków Bańków Gronik skręcisz w lewo i pójdziesz dalej niebieskim szlakiem. Ten bez większych przygód powiedzie cię lasem przez ok. 30 minut pod szczyt Czerteż. W tym miejscu będziesz miał do wyboru dwie alternatywne warianty trasy. Obydwie doprowadzą cię na Czertezik i później na Sokolicę.

Pierwszy wariant (tzw. Sokola Perć) wiedzie szlakiem niebieskim. Ustawiona przy szlaku tablica przestrzega przed trudnością trasy i sporą ekspozycją. “Trudność” trasy to pojęcie względne. Osoby sprawne fizyczne powinny sobie poradzić bez problemów.

Ten odcinek będzie wiódł kilkaset metrów skalistym grzbietem Czerteża. Wszelkie miejsca z ekspozycją będą dobrze zabezpieczone barierkami. Warto do nich podchodzić, by podziwiać ładne, acz ograniczone widoki na Przełom Dunajca, Sokolicę i Trzy Korony. W tym wariancie będziesz kilkukrotnie bardzo stromo schodził i wchodził po skałkach, które będą jednak zabezpieczone drabinkami i poręczami.

Pamiętaj tylko, że zimą i po opadach deszczu skały mogą być śliskie, co znacząco podniesie poziom trudności tego odcinka!

Czertezik - widok na Sokolicę (skalny czub po lewej)

Czertezik – widok na Sokolicę (skalny czub po lewej)

Czertezik - widok na Przełom Dunajca i Trzy Korony

Czertezik – widok na Przełom Dunajca i Trzy Korony

Alternatywą jest szlak zielony, który wiedzie nieco poniżej grzbietu Czerteża. Bez ostrej wspinaczki po skałach i stromych zejść, bez ekspozycji, ale i całkiem bez widoków. Twój wybór.

Kawałek za połączeniem się obydwu szlaków wyjdziesz na świetny punkt widokowy nieopodal Czertezika. Widok stąd bardzo przypomina ten z Sokolicy – tylko szerszy o nią samą. Widok z Sokolicy opiszę ze szczegółami nieco dalej.

Za Czertezikiem czeka cię krótkie, acz bardzo strome zejście na przełęcz Sosnów. To tutaj odbija na lewo szlak zielony, którym powrócisz do Krościenka nad Dunajcem. Ty kontynuuj jednak marsz na wprost niebieskim szlakiem.

Tuż pod szczytem Sokolicy znajduje się kasa biletowa. Za wejście na szczyt trzeba bowiem uiścić opłatę. Po kupieniu biletu czekać cię będzie jeszcze ok. 10 minut stromej wspinaczki na platformę widokową.

Sokolica jest kolejnym żelaznym punktem wypraw większości turystów odwiedzających Pieniny. Szczyt ten jest niezbyt wysoki (747 m n.p.m.), ale roztacza się z niego przepiękny widok na przełom Dunajca, Pieniny Właściwe z Trzema Koronami i Małe Pieniny oraz na Tatry. Zabezpieczony barierką skalisty wierzchołek umożliwia spojrzenie niemal pionowo w dół, na płynące kilkaset metrów niżej Dunajcem flisackie tratwy.

Sokolica jest też słynna z powodu rosnącej na jej szczycie reliktowej sosny – aktualnie mocno już zniszczonej. Oprócz niej rośnie tu kilka innych i zdecydowanie mniej słynnych sosen.

Sokolica - widok na Małe Pieniny i dolinę Leśnickiego Potoku

Sokolica – widok na Małe Pieniny i dolinę Leśnickiego Potoku

Sokolica - widok na Małe Pieniny

Sokolica – widok na Małe Pieniny

Sokolica - widok na Dunajec

Sokolica – widok na Dunajec

Sokolica - widok ku Beskidowi Sądeckiemu (w tym na Pasmo Radziejowej)

Sokolica – widok ku Beskidowi Sądeckiemu (w tym na Pasmo Radziejowej)

Sokolica - widok na Tatry

Sokolica – widok na Tatry

Sokolica - widok na Tatry

Sokolica – widok na Tatry

Trzy Korony o zachodzie słońca z Sokolicy

Trzy Korony o zachodzie słońca z Sokolicy

Po nacieszeniu oczu panoramą z Sokolicy zejdź najpierw do rozstaju szlaków przy kasie biletowej. Następnie skręć w lewo i wróć do przełęczy Sosnów. Tutaj skręć w prawo w zielony szlak. To jeden z najstarszych szlaków turystycznych w Pieninach – liczne pokolenia turystów i kuracjuszy wędrowały nim na Sokolicę.

Będziesz nim schodził przez dobrych kilkadziesiąt minut niezbyt stromo i głównie lasem. W pewnym momencie dojdziesz nad skryty w lesie rejon dużego osuwiska zwanego Dziury. Ok. 20 metrów na prawo od szlaku znajduje się tutaj jaskinia osuwiskowa z korytarzem o długości 30 m.

Po kilku chwilach marszu lasem dojdziesz do polan zwanych Sosnów lub Wielki Sosnów. Otworzy się przed tobą urokliwy widok na płynący w dole spokojnie Dunajec i zabudowania znajdujące się po jego drugiej stronie. Za nimi wznoszą się łagodne tutaj kopuły Beskidu Sądeckiego.

Zielony szlak na Sokolicę - widokowa polana "Do Natonia"

Zielony szlak na Sokolicę – widokowa polana “Do Natonia”

Szlak poprowadzi cię następnie w dół polany i krótko przez las. Za nim wyjdziesz na wygodną i szeroką drogę szutrową, którą pójdziesz już łagodnie aż do Krościenka nad Dunajcem.

Na początku będziesz szedł w bliskiej odległości od Dunajca. W okolicach okazałej skałki (Zawiesy, zwana też Skałą Mostową) zerknij za siebie – ujrzysz urokliwy obrazek Dunajca zakręcającego dookoła pienińskich zboczy.

Zielony szlak na Sokolicę - Dunajec

Zielony szlak na Sokolicę – Dunajec

Kawałek dalej dojdziesz do miejsca, w którym znajdują się ruiny istniejącego tu niegdyś mostu. Łączył on dwa brzegi Dunajca, dopóki nie zniszczyła go powódź.

Po kilkunastu kolejnych minutach dojdziesz do kapliczki św. Kingi. Według legendy ta polska święta uciekała tędy przed hordą Tatarów. Wkrótce wyjdziesz między zabudowania Krościenka nad Dunajcem. Od centrum tej miejscowości dzielić cię będzie jeszcze ok. 30 minut marszu raczej spokojnymi ulicami.

Kapliczka św. Kingi

Kapliczka św. Kingi

Szlak na Trzy Korony i Sokolicę z Krościenka nad Dunajcem

Szlak pozwalający w jeden dzień zwiedzić trzy popularne atrakcje Pienin Właściwych: Zamkową Górę, Trzy Korony i Sokolicę. Innymi słowy, jest to dłuższy wariant trasy prezentowanej w poprzednim rozdziale. Wybierz tę trasę, jeśli twój pobyt w Pieninach będzie krótki, a chcesz zwiedzić jak najwięcej.

Szlak na Sokolicę i Trzy Korony ze Szczawnicy

Trasa bardzo podobna do poprzedniej, z tą różnicą, że wystartujesz w Szczawnicy nieopodal końca przełomu Dunajca. Ponadto możesz zdecydować się na wizytę w schronisku PTTK Orlica położonym malowniczo kilkadziesiąt metrów ponad rwącym nurtem rzeki.

I ostatnia znacząca różnica – będziesz musiał przeprawić się łodzią flisacką przez Dunajec. Miejsce przeprawy znajduje się tuż za cyplem na tej rzece i kilkaset metrów za pawilonem wejściowym na Drogę Pienińską. Jeżeli akurat flisak będzie po drugiej stronie, będziesz musiał go zawołać.

Szlak na Trzy Korony grzbietem Pienin Właściwych

Ten wariant zdobycia Trzech Koron poprowadzi cię z przełęczy Snozki przez większą część głównego grzbietu Pienin. Pierwszy etap trasy to niezwykle malowniczy marsz do Czorsztyna z fenomenalnym widokiem Jeziora Czorsztyńskiego na tle Pienin Spiskich i odległych Tatr.

Podobnych wrażeń dostarczy drugi etap trasy, tj. wędrówka przez rozległą, obfitującą w widoki Halę Majerz aż na przełęcz Osice.

Następnie będziesz wędrował na przemian widokowymi polanami i lasem. Tego drugiego będzie coraz więcej w miarę zbliżania się do Trzech Koron. Gwarantuję jednak, że ta trasa nasyci każdą osobę głodną przepięknych panoram.

Spacer wzdłuż Przełomu Dunajca – Droga Pienińska

Droga Pienińska jest niewątpliwie jedną z najbardziej widowiskowych tras w Pieninach. Prowadzi przez 9 kilometrów wzdłuż całego przełomu Dunajca – od Szczawnicy aż do słowackiego Czerwonego Klasztoru. Jedną z głównych atrakcji będą niewątpliwie łodzie flisackie wiozące turystów wartkim nurtem Dunajca.

Będziesz mijał liczne olbrzymie skały wznoszące się po obydwu stronach płynącego licznymi zakolami Dunajca. Największe z nich osiągają wysokość nawet 300 m! Trasę urozmaicają tablice informacyjne z licznymi ciekawostkami (głównie przyrodniczymi). W okolicy znajduje się też aż pięć pawilonów edukacyjnych Pienińskiego Parku Narodowego.

Droga Pienińska jest dostosowana nie tylko do turystów pieszych, ale również dla rowerzystów i osób z wózkami dziecięcymi.

Uwaga! W sezonie Droga Pienińska bywa bardzo zatłoczona. Zalecam przyjazd poza sezonem lub rozpoczęcie wycieczki wcześnie rano.

Trasa rozpoczyna się w Szczawnicy Niżnej przy wystające z Dunajca skale “Kotuńka“. Poznasz ją po rzeźbie górala witającego przyjezdnych. Na początku będziesz wędrował wygodnym duktem wzdłuż Dunajca. Pierwszą pokusą do chwilowego opuszczenia szlaku będzie wybudowane na zboczu po lewej stronie schronisko PTTK Orlica. To dobre miejsce na odpoczynek i posilenie się.
Przełom Dunajca widziany znad przystani flisackiej w Szczawnicy

Przełom Dunajca widziany znad przystani flisackiej w Szczawnicy

Kawałek dalej po lewej miniesz pawilon Pienińskiego Parku Narodowego z plastyczną mapą i ekspozycją przyrodniczą. Jest tutaj też tzw. Grota Zyblikiewicza – czyli spora wnęka skalna, na którą opada dzika pnąca roślinność.
Grota Zyblikiewicza przy Przełomie Dunajca

Grota Zyblikiewicza przy Przełomie Dunajca

Nieopodal znajduje się mała przystań flisacka, z której można – za opłatą – dostać się łódką na drugi brzeg Dunajca. Z tej opcji możesz skorzystać, jeśli wybierasz się na Sokolicę.
Kolejnym ciekawym miejscem jest granica polsko-słowacka, przy której postawiono niepozorną budkę. Możesz tu kupić pamiątki i zamówić coś do picia.
Krótko po przekroczeniu granicy dojdziesz do węzła szlaków przy ujściu Leśnickiego Potoku do Dunajca. Miejsce to strzeże wysoka skała o interesującej nazwie – “Wylizana“. Możesz tu odbić na kilka minut w lewo i przejść się wąskim wąwozem z olbrzymimi skalnymi ścianami po obu stronach. Jeżeli masz czas i chęci, to w 20-30 minut dojdziesz do słowackiej Chaty Pieniny w Leśnicy z pysznym bufetem.
Przełom Dunajca

Przełom Dunajca

Najbliższa część trasy pozwala na podziwianie zakola przełomu Dunajca obejmującego wąski grzbiet odchodzący do Sokolicy. Kawałek dalej miniesz dzikie ujście Pienińskiego Potoku (po polskiej stronie rzeki), a następnie strome stoki Ostrej Góry. Wznoszą się na niej ciekawe formacje skalne o nazwach: Fujarki, Ligarki, Piecki.
Kolejną atrakcją na trasie będzie grupa skalnych turni na zboczach Holicy z lewej strony trasy. To Siedem Mnichów – formacja skalna o wysokości sięgającej 100 metrów, niektórym przypominająca zakonników z Czerwonego Klasztoru przemienionych w kamień.
Wkrótce dotrzesz do miejsca zwanego Hutą. Tutaj żółte znaki doprowadzają ze słowackiej przełęczy Limierz nad przełom Dunajca. Nazwa “Huty” wzięła się od funkcjonującej tu huty szkła założonej pod koniec XVII w.
To tutaj na prawo od Trzech Koron opadają stoki Facimiecha. Za nim znajduje się przesmyk znany pod nazwą “Zbójnicki Skok“. Po lewej stronie wznosi się Klasztorna Góra, za którą kończy się przełom Dunajca. Zaczyna się tu natomiast dolina Lipnika z Czerwonym Klasztorem.
Po polskiej stronie dolina rozszerza się wyraźnie i ukazuje przepiękny widok na Trzy Korony dominujące wysoko nad zabudowaniami Sromowców Niżnych.
Z kolei po słowackiej stronie przed Czerwonym Klasztorem znajduje się skwer z ławeczkami i bufetem.
Powrót – tą samą trasą… lub Dunajcem na flisackiej tratwie. W przypadku tej drugiej opcji musisz jednak dojść jeszcze do przystani flisackiej we Sromowcach Wyżnych – Kątach lub bliższej – we Sromowcach Niżnych.

Zamek w Niedzicy i zamek w Czorsztynie

To krótka, acz bardzo atrakcyjna trasa. Nie tylko widokowo! Będzie zwiedzanie dwóch zamków, spacer w Pienińskim Parku Narodowym i rejs statkiem z Niedzicy do punktu startowego – Czorsztyna.

Wada? Trasa niemal w całości wiedzie lokalnymi drogami. Na szczęście nie jest to jednak zbyt uciążliwe. Tę niedogodność z nawiązką wynagrodzą ci przepiękne panoramy na Zbiornik Czorsztyński na tle całego łańcucha Tatr.

Trasa rozpoczyna się u bram zamku w Czorsztynie wybudowanego jeszcze za czasów Kazimierza Wielkiego.

Kilkanaście lat temu centrum Czorsztyna leżało nad brzegiem Dunajca w miejscu, które aktualnie jest zalane wodami sztucznego Jeziora Czorsztyńskiego. Ruiny słynnego zamku w Czorsztynie wznoszą się teraz na skalistym grzbiecie nieopodal granicy jeziora – a zabudowania nowego Czorsztyna znajdują się na wschód od nich. Kiedyś jednak zamek górował ze skalistego wzgórza nad leżącym u jego stóp Czorsztynem.

Ruiny zamku w Czorsztynie są doskonale widoczne z przeciwległego brzegu Jeziora Czorsztyńskiego, np. z drogi prowadzącej z Niedzicy do Falsztyna.

Jeżeli zdecydujesz się na zwiedzanie zamku w Czorsztynie, to zarezerwuj sobie na to nawet półtorej godziny.

We wnętrzu zamku w Czorsztynie znajduje się ekspozycja prezentująca historię warowni oraz dzieje budowy zapory czorsztyńskiej. Oprócz tego przejdziesz się między murszejącymi murami potężnej niegdyś twierdzy. Zdobędziesz zarówno tzw. Zamek Dolny jak i Zamek Górny.

Z udostępnionego turystycznie najwyższego tarasu zamku roztacza się niezapomniana panorama: w dole mienią się wody Jeziora Czorsztyńskiego, zamknięte od południowego wschodu zaporą. Na drugim brzegu jeziora znajduje się zamek niedzicki na tle Pienin Spiskich. Za nimi leży Podhale. Przy dobrej pogodzie widok sięga aż do odległych Tatr.

Po zwiedzeniu zamku udaj się za zielonymi znakami do centrum Czorsztyna. Tutaj skręcisz na niebieski szlak, który wkrótce doprowadzi cię do bramy Pienińskiego Parku Narodowego. Za nią znajduje się pawilon informacyjny z niewielką wystawą edukacyjną.

Stąd już niebawem dojdziesz na jedno z najładniejszych miejsc widokowych na trasie – halę Majerz. Tutejsza panorama obejmuje:

  • Gorce na północy i na północnym zachodzie;
  • Jezioro Czorsztyńskie z twierdzami na obu jej brzegach oraz Pieniny Spiskie na zachodzie;
  • Spisz na tle imponujących Tatr na południowym zachodzie.

Idąc latem przez halę Majerz, możesz natknąć się na stada wypasanych tu owiec. Na jej drugim końcu dojdziesz do drogi przecinającej niebieski szlak na przełęczy Osice.

W tym miejscu najlepiej skróć sobie drogę i zejdź tą drogą na południe (czyli ze szlaku skręć na prawo) do Sromowiec Wyżnych.

Alternatywnie możesz kontynuować marsz niebieskim szlakiem aż do przełęczy Trzy Kopce. W takiej sytuacji będziesz jednak w większości wędrował lasem z nielicznymi widokowymi wyjątkami. Z przełęczy Trzy Kopce zejdziesz niebieskim szlakiem nieopodal przystań flisackiej w Sromowcach Wyżnych – Kątach, a następnie dojdziesz do centrum Sromowiec Wyżnych. W takiej sytuacji trasa wydłuży się o ok. półtorej godziny.

Wróćmy do opisu głównego wariantu trasy. Kawałek za centrum miasta szlak doprowadzi cię na punkt widokowy na tamie oddzielającej Dunajec od Jeziora Sromowieckiego. Będziesz widział stąd znajdującą się po drugiej stronie jeziora zaporę wodną tutejszej hydroelektrowni na tle kolejnego celu tej trasy – zabytkowego zamku w Niedzicy.

Zamek w Niedzicy jest w znacznie lepszym stanie niż zamek w Czorsztynie. M.in. z tego powodu jego dziedziniec był planem filmowym dla wielu polskich produkcji.

Aktualnie w zamku działa muzeum składające się z trzech części:

  • samego zamku,
  • wozowni z kolekcją zabytkowych bryczek i powozów konnych,
  • spichlerza z XVIII w. z wystawą zapoznającą z ludową twórczością Spiszu.

Trasa zwiedzania w zamku to kolejno:

  • dziedziniec zamku dolnego i pomieszczenia gospodarcze;
  • kwatery załogi;
  • średni zamek;
  • częściowo zachowany a częściowo zrujnowany, gotycki górny zamek (z pomieszczeniem dawnej kaplicy oraz lochami z salą tortur).

Zamek Pieniński może się też poszczycić kilkoma znakomitymi punktami widokowymi. Roztacza się z nich panorama Jeziora Czorsztyńskiego, znajdującej się na jego przeciwległym brzegu twierdzy w Czorsztynie i okolicznych szczytów Pienin Spiskich i Pienin Właściwych oraz Gorców. Na jego zwiedzanie licz około półtorej godziny.

Za zamkiem znajdują się przystanie statków. Jeden z nich zabierze cię w urokliwy rejs z punktem końcowym nieopodal miejsca startowego tej trasy – zamku w Czorsztynie.

Małe Pieniny – szlaki

Szlak na Wysoki Wierch ze Szlachtowej

Najkrótsza, rozpoczynająca się w Polsce trasa na Wysoki Wierch. Wielu uważa panoramę roztaczającą się z Wysokiego Wierchu za najwspanialszą w całych Małych Pieninach. Trasa jest ponadto krótka i raczej łagodna, więc to doskonały wybór, jeśli chcesz posmakować uroków wschodniej części Pienin.

Trasa rozpoczyna się w Szlachtowej leżącej w dolinie Grajcarki. Szlachtowa, razem z Jaworkami, są dwiema połemkowskimi wsiami wchodzącymi niegdyś w skład tzw. Rusi Szlachtowskiej.
Najsłynniejszą pamiątką po Łemkach jest dawna cerkiew łemkowska w Szlachtowej z XIX w. – aktualnie jest to kościół rzymskokatolicki Matki Boskiej Pośredniczki Łask. W jego wnętrzu znajdują się piękna polichromia i freski przedstawiające m.in. sceny z Nowego Testamentu. Jest tu też płócienny ikonostas z postaciami ubranymi w Polskie stroje i mającymi lokalne rysy.
Żółty szlak wyprowadza ze Szlachtowej przy kapliczce i rozpoczyna wspinaczkę na grzbiet Małych Pienin. Po drodze miniesz charakterystyczną kopułę Jarmuty z masztem przekaźnikowym na szczycie. Na jej zboczach wydobywano w przeszłości srebro i złoto.
Palenica - widok na Jarmutę

Palenica – widok na Jarmutę

Przez większą część trasy będziesz podchodził rozległymi, widokowymi halami. Dzięki temu będziesz mógł podziwiać otoczenie doliny Grajcarki w pełnej krasie. Widoki będą zdominowane przez leżące po drugiej stronie doliny Pasmo Radziejowej w Beskidzie Sądeckim. U jej stóp dostrzeżesz zabudowania Szlachtowej z wyróżniającą się cerkwią.
Nieopodal szczytu Huściawy wyjdziesz już na halę porastającą główny grzbiet małych Pienin. W sezonie są tu wypasane owce. Za halą czeka cię kilka chwil nieco stromszego podejścia.
Nagrodą za wysiłek będzie widok ze zdobytego grzbietu:
  • na wprost ciebie będzie stożek Rabsztyna, a po lewej bezleśna kopuła Wysokiego Wierchu i kontrastujący z nią, bo pokryty lasem, czub Huściawy;
  • na prawo od Rabsztyna dostrzeżesz (przy dobrej pogodzie) Tatry Bielskie i Tatry Wysokie;
  • za tobą wznosić się będą pobliskie szczyty Beskidu Sądeckiego z dominującym Pasmem Radziejowej.

Kolejny punkt widokowy to przełęcz między Huściawą a Wysokim Wierchem, z której roztacza się piękna panorama Pienin: z lewej znajduje się pasmo Pienin Spiskich, a z prawej niemal całe Pieniny Właściwe. Widok stąd przy dobrej pogodzie sięga Tatr.

Wkrótce miniesz bacówkę i kawałek za nią skręcisz ostro w prawo wraz z żółtymi znakami. Te wyprowadzą cię niebawem na Wysoki Wierch.
Twój wysiłek nagrodzi dookolna, niemal niczym nieograniczona panorama:
  • na zachodzie, za przełomem Dunajca, znajdują się Pieniny Właściwe. Wśród nich dostrzeżesz charakterystyczną sylwetkę Trzech Koron i niepozorną stąd Sokolicę.
    Daleko za nimi góruje Babia Góra, Pilsko i Turbacz;
  • na południowym zachodzie, za Spiszem, rozciąga się cały łańcuch Tatr. Najbliższe to Tatry Bielskie i słowackie Tatry Wysokie, acz widok sięga od Sławkowskiego Wierchu aż po Osobitą;
  • na północnym zachodzie krajobraz dominują Gorce i odleglejszy Beskid Wyspowy. Na bliższym planie wznosi się charakterystyczna kopuła Jarmuty z masztem przekaźnikowym;
  • na północnym wschodzie leży Pasmo Radziejowej i inne szczyty Beskidu Sądeckiego;
  • na wschodzie ciągnie się główny grzbiet Małych Pienin z ostrym i zalesionym czubem Wysokiej;
  • na południu słowacka część Pienin opada ku Magurze Spiskiej.
Durbaszka - widok na Pieniny Właściwe

Durbaszka – widok na Wysoki Wierch i Pieniny Właściwe

Pętla: Szczawnica – Palenica – Leśnica – Dunajec – Szczawnica Niżna

Ciekawa krajobrazowo i przyrodniczo pętla ze Szczawnicy pozwalająca na zdobycie dwóch ciekawych  szczytów Małych Pienin – Palenicę i Szafranówkę. Trasa zahacza następnie o słowacką miejscowość Leśnicę i wiedzie obok monumentalnych wychodni skalnych. Ostatni etap trasy to wędrówka wzdłuż końcowego fragmentu przełomu Dunajca.

Trasa rozpoczyna się w centrum Szczawnicy, skąd zdobędziesz Palenicę pieszo lub kolejką linową. Ze względu na mozolne, nieciekawe ok. godzinne podejście żółtym szlakiem polecam tę drugą opcję.
Palenica i Szafranówka to dwa najczęściej odwiedzane przez turystów szczyty zachodniej części Małych Pienin. Ta popularność bierz się z ich malowniczości i atrakcyjności turystycznej.
Szczególnie tłoczna bywa Palenica, na którą, jak już wspomniałem, można wjechać wygodnie nowoczesną koleją linową. Drugim ważnym powodem licznych odwiedzin Palenicy jest piękna, rozległa panorama, którą można z niej podziwiać:
  • niedaleko na zachodzie za przełomem Dunajca wznoszą się Pieniny Właściwe. Ich sylwetki przypominające porośnięte lasem olbrzymie kopce są urozmaicone wystającymi z ich zboczy czy wierzchołków strzelistymi białymi turniami. Najważniejszym z nich są oczywiście Trzy Korony i Sokolica;
  • na południowym zachodzie daleko za Pieninami Właściwymi znajdują się Tatry;
  • idąc wzrokiem za niebieskimi wodami Dunajca, “dotrzesz” do Krościenka. Nad tą miejscowością roztacza się już ochronne ramię masywu Lubania (Gorce). Zza niego wyłaniają się szczyty wschodniej części Beskidu Wyspowego (w tym Mogielica);
  • Na północy, w dolinie Grajcarki znajduje się Szczawnica. Po drugiej stronie doliny leży pasmo Radziejowej w Beskidzie Sądeckim.
Między Szafranówką a Palenicą - widok na Małe Pieniny i Wysoką (z lewej)

Między Szafranówką a Palenicą – widok na Małe Pieniny i Wysoką (z lewej)

Palenica - widok na Krościenko na tle Masywu Lubania (Gorce)

Palenica – widok na Krościenko na tle Masywu Lubania (Gorce)

Palenica - widok na Jarmutę

Palenica – widok na Jarmutę

Szafranówka - widok na Palenicę

Szafranówka – widok na Palenicę

Palenica - widok na Jarmutę

Palenica – widok na Jarmutę

Co więcej, Palenica jest wyjątkowo dobrze zagospodarowana turystycznie i rekreacyjnie. Jest tu bar Groń, zjeżdżalnia grawitacyjna o długości 570  m i plac zabaw dla dzieci.

Za Palenicą czeka cię krótkie podejście widokową polaną do węzła szlaków pod szczytem Szafranówki. Skręć tu w prawo, a szlak żółty i niebieski wyprowadzą cię wkrótce na sam szczyt. Ten jest zalesiony, więc najlepiej wędrować dalej.

Pierwszy odcinek zejścia z Szafranówki jest bardzo stromy, ale później trasa znacznie łagodnieje. Droga powiedzie cię granicą polsko-słowacką – raz lasem, a raz widokowymi polanami. Po lewej będą się pojawiać słowackie Pieniny ze szczytem Płaśni i Holicy. Na wprost – Pieniny Właściwe z Trzema Koronami. Na prawo – Gorce i Beskid Wyspowy.

Niebawem natkniesz się na odnogę żółtego szlaku sprowadzającą nieco szybciej do Leśnicy. Ten wariant da ci kilka minut przewagi, ale odbierze sposobność do podziwiania ładnej panoramy. Ta pojawi się przy kolejnym węźle szlaków, o ile przy pierwszym odbiciu pójdziesz dalej na wprost. Wspomnianą panoramę zdominuje wydostający się ze swego słynnego przełomu Dunajec. Na jego prawym brzegu leżą zabudowania Szczawnicy, a za nimi wznoszą się kopuły Beskidu Sądeckiego. Na lewym brzegu zaczynają się Pieniny Właściwe.

Tym razem – na drugim odbiciu żółtego szlaku zejdź wraz z nim łagodnie do Leśnicy. Ten etap trasy wiedzie głównie lasem, acz od czasu do czasu będziesz wychodził na polany z widokiem na Słowację, Trzy Korony i Sokolicę.

Żółty szlak do Leśnicy - widok na Trzy Korony

Żółty szlak do Leśnicy – widok na Trzy Korony

W Leśnicy zostawisz żółty szlak i pójdziesz w prawo niebieskim. Ten poprowadzi cię asfaltową szosą wzdłuż doliny Leśnickiego Potoku do Chaty Pieniny. Tę dostrzeżesz z daleka ponad łąkami porastającymi dno doliny. Nad Chatą górują olbrzymie skalne ściany sygnalizujące bliskość przełomu Dunajca. W Chacie Pieniny możesz coś zjeść i odpocząć. Jednak pamiętaj, że to miejsce jest bardzo popularne ze względu na swe atrakcyjne położenie. Nawet poza sezonem może tu być sporo ludzi.

Niebieski szlak doliną Leśnickiego Potoku na Słowacji

Niebieski szlak doliną Leśnickiego Potoku na Słowacji

Chata Pieniny w Leśnicy

Chata Pieniny w Leśnicy

Za Chatą Pieniny idź dalej prosto. Dolina Leśnickiego Potoku zwęzi się bardzo i wprowadzi cię do wąskiego wąwozu zamkniętego olbrzymimi skalnymi zboczami. Wkrótce potem dotrzesz do przełomu Dunajca w miejscu, w którym uchodzi do niego Leśnicki Potok.

Osobitna Skala w dolinie Leśnickiego Potoku

Osobitna Skala w dolinie Leśnickiego Potoku

Skalne ściany przy ujściu Leśnickiego Potoku do Dunajca

Skalne ściany przy ujściu Leśnickiego Potoku do Dunajca

Skalne ściany przy ujściu Leśnickiego Potoku do Dunajca

Skalne ściany przy ujściu Leśnickiego Potoku do Dunajca

Ostatni etap trasy to łagodna wędrówka za czerwonymi znakami wzdłuż Dunajca. Szybko dotrzesz do granicy polsko-słowackiej, przy której stoi drewniana budka. Możesz tu kupić pamiątki lub coś do picia. Dalej będziesz już wędrował wygodnym brukowanym traktem.

Przełom Dunajca

Przełom Dunajca

Niedaleko cypla na przełomie Dunajca znajduje się schronisko PTTK Orlica. Jeżeli masz czas, to możesz je odwiedzić. Aby do niego dojść, musisz się wspiąć nieco niebieskim szlakiem (5 minut). Schronisko słynie z całkiem dobrej restauracji, co samo w sobie jest dobrym powodem do wydłużenia trasy.

Idąc dalej wzdłuż Dunajca, dotrzesz niebawem do zabudowań Szczawnicy. Jeżeli chcesz zatoczyć pełną pętlę i wrócić pod dolną stację kolejki linowej na Palenicę, nie przechodź przez tzw. most Flisaków nad rzeką Grajcarek. Zamiast tego skręć przed nim w prawo w popularną ścieżkę pieszo-rowerową. Ta doprowadzi cię łagodnie do miejsca startowego.

Szlak na Palenicę i Szafranówkę ze Szczawnicy

Skrócony wariant poprzedniej trasy uwzględniający tylko wejście lub wjazd kolejką linową na Palenicę oraz krótkie podejście na Szafranówkę.

Umożliwia skorzystanie z pełnej listy atrakcji turystycznych na Palenicy oraz podziwianie rozległych panoram z okolic obydwu szczytów.

Idealna, gdy nie masz wiele czasu lub chęci na wielogodzinny marsz.

Pieniny Spiskie – szlaki

Szlak na Żar z Niedzicy do Krempachów

Trasa powiedzie cię przez całe Pieniny Spiskie, w tym na Żar – ich najwyższy szczyt (833 m n.p.m.). Trasa jest dość długa i wymaga powrotu po swoich śladach (mapka poniżej pokazuje czas i inne wartości dla marszu w jedną stronę) lub komunikacją publiczną z przesiadką w Nowym Targu. W zamian za to trasa powiedzie cię przez zaciszne, rzadko uczęszczane przez turystów ostępy Pienin Spiskich.

Szlak rozpoczyna się w Niedzicy w sąsiedztwie XVIII wiecznego spichlerza i tuż pod zamkiem Dunajec. Jeżeli masz czas i chęci, koniecznie wejdź między jego murszejące mury.
Kawałek za miejscem rozpoczęcie szlaku na prawo odbija ulica Salamonów. Prowadzi ona do zabytkowego cmentarza węgierskiej rodziny Salamonów, którzy przez stulecie gospodarzyli w niedzickim zamku. Jeżeli chcesz, możesz tu zboczyć na chwilę ze szlaku.
Czerwony szlak wspina się następnie łagodnie na widokowy szczyt Tabor. Na dole, niemal na wyciągnięcie ręki, mienią się wody Jeziora Czorsztyńskiego. Na obydwu jego brzegach znajdują się naprzeciwko siebie ruiny zamków – pierwszy w Niedzicy, drugi w Czorsztynie. Za Jeziorem Czorsztyńskim wznoszą się kopuły Gorców.
Na wschodzie dostrzeżesz szczyty Pienin Właściwych i Małych Pienin oraz Beskidu Sądeckiego, a na południowym zachodzie – Tatry. Podobne panoramy będą ci towarzyszyć przed dużą część tej trasy.
Kolejnym ciekawym punktem widokowym będzie hala Majerz na szczycie Cisówki. Znajdują się tu zarośnięte fundamenty budowli. Według podań miejscowych stał tu kiedyś domek letniskowy rodziny Salamonów.
Za halą Majerz czeka cię ok. 2 km łagodnego marszu lasem do przełęczy Przęsła, która rozdziela główny masyw Pienin Spiskich mniej więcej w połowie. Kilometr dalej wejdziesz na polanę Izbiska, na której przed laty istniało osiedle. Kolejny kilometr wędrówki lasem i dojdziesz do następnej widokowej polany – Wapienne. Otwiera się stąd ładny widok na Tatry.
Stąd już niedaleko na Żar. Na najwyższym szczycie Pienin Spiskich znajduje się platforma widokowa. Niestety, tutejsze zalesienie znacząco ogranicza widok. Kawałek za szczytem znajduje się skalna baszta. Jeśli dasz radę się na nią wspiąć, to w nagrodę otrzymasz ciekawy widok ku północy: na zabudowania Frydmana leżące na tle Jeziora Czorsztyńskiego i Gorce z Pasmem Lubania.
Pora na zejście z Żaru. Uwaga! Będzie stromo i dziko, a do tego oznakowanie jest na tym odcinku słabe. Pewną atrakcją będzie mijana Dziura Mutiego – oznakowany wlot do szybu niewielkiej jaskini. Ponoć Janosik ukrywał tu zrabowane skarby.
Za stromizną szlak wyjdzie na łąki i polany. Kawałek dalej minie tzw. Jurgowskie Stajnie. To nieużytkowane już zabudowania dawnej osady pasterskiej.
Od Jurgowskich Stajni powędrujesz jeszcze ok. 1,5 km do Dursztyna. W centrum wsi opuścisz znaki czerwone i powędrujesz dalej zielonymi. Poprowadzą cię obok Czerwonej Skałki – jednej z wapiennych Skałek Dursztyńskich rozsianych po okolicy.
Za Czerwoną Skałką wejdziesz na rozległą łąkę, którą zejdziesz łagodnie wzdłuż kolejnych skałek (najważniejsza ich grupa to tzw. Lorencowe Skałki) do celu tej trasy – Krempachów. Ostatni etap podróży będzie ci umilać widok na Gorce i Pasmo Lubania.

Szlak nad Przełom Białki z Nowej Białej

Krótka, spacerowa trasa na drugi, nieco zapomniany przełom w Pieninach – przełom Białki. Szlak wiedzie wzdłuż nurtu rzeki Białki i doprowadza do rezerwatu “Przełom Białki”. Poznasz go po wyłaniających się niemal z rzeki skalistych wzniesień Kramnicy i Obłazowej.

Po dojściu do parkingu idź jedną z wyraźnych ścieżek – te szybko doprowadzą cię do przełomu Białki. Przedtem możesz zdecydować się wspiąć na Obłazową Skałę, skąd roztaczają się piękne widoki na przełom Białki i okolicę, a przy dobrej pogodzie sięgają Tatr.

Na Obłazowej Skale znajdują się aż trzy jaskinie: Schronisko w Obłazowej I, Schronisko w Obłazowej II i Jaskinia Obłazowa.

Po drugiej stronie rzeki wznosi się przykuwająca wzrok skalna ściana Kramnicy. Po dojściu nad nurt Białki warto tu zrobić sobie przerwę i nacieszyć się urokliwym krajobrazem. Przy czym polecam tę trasę na wycieczkę poza sezonem. W przeciwnym wypadku może być ci trudno docenić walory tutejszego krajobrazu pełnego odpoczywających turystów i lokalnych mieszkańców.

Jako ciekawostkę dodam, że w jaskini w Obłazowej prowadzono pod koniec XX wieku prace archeologiczne. Odkryto tu liczne ślady obecności człowieka. Najstarsze znaleziska to paliczek ludzkiego palca i bumerang z kości mamuta pochodzące sprzed 18.300 lat!

Szlak z Falsztyna do Łapsz Niżnych w poprzek Pienin Spiskich

Niemal nieuczęszczany, przyjemny szlak prowadzący w poprzek Pienin Spiskich. Oferuje wspaniały punkt widokowy na Magurę Spiską i na Tatry z polany Wapienne pod Ostrą Górą. Prowadzi przez zaciszne zakątki leśne. Nierzadkie są tu spotkania z dziką zwierzyną.

Położenie geograficzne

Pieniny należą do tzw. Pienińskiego Pasma Skałkowego. To rozległy na ok. 600 kilometrów łuk rozciągający się od austriackiego Wiednia, przez polskie Pieniny aż po Karpaty Marmaroskie w Rumunii. Jego szerokość sięga od kilku do dwudziestu kilometrów.

Pieniny graniczą:

  • od północnego zachodu z Gorcami;
  • od północnego wschodu z Beskidem Sądeckim;
  • od wschodu i od południa z Magurą Spiską;
  • od zachodu z Kotliną Orawsko-Nowotarską oraz Pogórzem Gubałowskim.

Pieniny ciągną się na ok. 30 km na wschód od przełomu Białki do Przełęczy Rozdziela. Jezioro Czorsztyńskie i przełom Dunajca dzielą Pieniny na trzy części: Pieniny Spiskie, Pieniny Właściwe i Małe Pieniny.

Pieniny Spiskie

Pieniny Spiskie (znane też jako Hombarki) leżą na zachód od Pienin Właściwych i na południe od Jeziora Czorsztyńskiego. Stanowią też północną część polskiego Spiszu. Jest to najmniej popularna wśród turystów a jednocześnie największa część Pienin. Miłośnicy wędrówek w samotności docenią tutejsze pełne malowniczości szlaki.

Trzy Korony - widok na Pieniny Właściwe i Pieniny Spiskie. Po prawej Zalew Czorsztyński

Trzy Korony – widok na Pieniny Właściwe i Pieniny Spiskie. Po prawej Zbiornik Czorsztyński

Pomimo niedużych wysokości leżących na ich terenie szczytów Pieniny Spiskie mają urozmaiconą rzeźbę. Łagodne grzbiety i kopulaste hombarki to jedno ich oblicze. Drugim są skaliste szczyty takie jak Czerwona, Biała czy Zielone. Pieniny Spiskie otoczone są ludzkimi osiedlami z zachowanymi budynkami reprezentującymi dawne budownictwo ludowe, starymi kapliczkami i kościołami zaliczanymi do największych zabytków polskiego Podtatrza.

Jeśli chodzi o walory krajobrazowe, to na szczególną uwagę zasługują tzw. Zielone Skałki. To niewielki i jedyny obszar Pienin Spiskich leżący na terenie Pienińskiego Parku Narodowego. Zielone Skałki to ok. dwukilometrowe pasmo skałek wapiennych położone na wschód od Falsztyna u brzegów Jeziora Czorsztyńskiego. W najwyższym miejscu osiągają one wysokość 616 m n.p.m. Skalne ściany opadające z tej wysokości do wód jeziora potrafią zapaść w pamięć. Na terenie Zielonych Skałek nie ma szlaków turystycznych, ale można je podziwiać np. z biegnących na południe od nich tras.

Pieniny Właściwe

Pieniny Właściwe (znane też jako Pieniny Środkowe) to najbardziej popularna wśród turystów i bardzo atrakcyjna część Pienin. To na ich terenie znajduje się Pieniński Park Narodowy.

Sokolica - reliktowa sosna na tle Trzech Koron

Sokolica – reliktowa sosna na tle Trzech Koron

Tutejsze szczyty są ostre i w większości porośnięte lasem, z którego jednak często wyrastają skaliste turnie. I choć są niższe, to strzelistością konkurują z tatrzańskimi. Ich niemal pionowe ściany opadają w leżące u ich stóp krótkie, wąskie wąwozy i doliny. Większość z kilkudziesięciu szczytów Pienin Właściwych i ponad setka skalnych turni jest ściśnięta na niewielkim obszarze. Dlatego będąc na przykład na platformie widokowej na Sokolicy, będziesz miał wrażenie, że pobliskie wierchy znajdują się na wyciągnięcie ręki. Dopełnieniem krajobrazu jest słynny przełom Dunajca, który wieloma zakolami przedziera się przez sam środek Pienin.

Małe Pieniny

Małe Pieniny to najwyższa część Pienin leżąca na wschód od Pienin Właściwych. Jest też od nich znacznie rzadziej uczęszczana przez turystów. Niesłusznie! To ok. 14-kilometrowy grzbiet ciągnący się wzdłuż granicy polsko-słowackiej ponad doliną Grajcarka. Małe Pieniny są w dużej części pokryte rozległymi, widokowymi halami. Tu i ówdzie krajobraz ten wzbogacają formacje skalne czy zalesione wierzchołki. To w Małych Pieninach znajduje się też najwyższy szczyt całych Pienin – Wysoka.

Durbaszka - widok na grzbiet Małych Pienin, Pieniny Właściwe i Gorce (z prawej w tle)

Durbaszka – widok na grzbiet Małych Pienin, Pieniny Właściwe i Gorce (z prawej w tle)

Klimat i pogoda

Klimat Pienin jest w dużym stopniu kształtowany przez bliskość wyższych gór: Łańcucha Tatrzańskiego i Beskidów Zachodnich. Z tego powodu deszcze są tu rzadsze – średniorocznie spada tu od 690 do 850 mm opadów. Co więcej, jest tu stosunkowo mniej pochmurnych dni niż w okolicznych górach (ok. 135-140 rocznie, najwięcej od listopada do marca).

Niemniej jednak i w Pieninach pogoda bywa bardzo zmienna, często przynosząc nagłe opady i silne wiatry. W lato częstym zjawiskiem są burze, które mogą być niebezpieczne zwłaszcza na halach Małych Pienin i w wyższych partiach Pienin Właściwych.

Jeśli liczysz na dobrą pogodę, to wybierz się w Pieniny w maju lub od września do października – to najbardziej słoneczne miesiące w tej okolicy. Z drugiej strony unikaj wyjazdu w czerwcu i lipcu – są to najbardziej deszczowe miesiące w roku.

Zimy w Pieninach są z reguły suche. Śnieg zalega tu najczęściej od listopada do kwietnia, chociaż nie ma go wiele. Przeciętna grubość pokrywy śnieżnej wynosi od 9 do 12 cm w dolinach rzecznych i do 17-18 cm na najwyższym szczycie Pienin – Wysokiej.

Jeśli chodzi o rozkład temperatur, to najcieplejszymi miesiącami są czerwiec i lipiec. Najmroźniejszymi są z kolei styczeń i luty.

Zjawiskiem charakterystycznym dla Pienin są mgły. Te występują często w tutejszych dolinach i dookoła Jeziora Czorsztyńskiego. Jeśli chcesz zaobserwować zjawiskowy widok Pienin i Podhala w tzw. “morzu mgieł”, to koniecznie wyjdź na szlak o świcie jesienią lub zimą.

Piętra roślinne

Większość obszaru Pienin zajmuje piętro regla dolnego. Jedynie pod szczytem Wysokiej – ich najwyższego szczytu – znajduje się niewielki las świerkowy regla górnego. M.in. z tego powodu obszar ten jest chroniony w ramach rezerwatu “Wysokie Skałki“.

W przypadku Pienin trudno też mówić o istnieniu piętra pogórza, gdyż niżej położone obszary są zajęte głównie przez pola uprawne i łąki.

Miasta i miejscowości

Szczawnica

Szczawnica to popularne uzdrowisko leżące na granicy Pienin i Beskidu Sądeckiego w urokliwej dolinie Grajcarka. Szczawnica słynie ze sprzyjającego klimatu, leczniczych wód mineralnych, interesujących zabytków oraz rozległej bazy noclegowej i gastronomicznej. Nic dziwnego, że jest uważana za serce całego regionu.

To również w Szczawnicy kończy się trasa spływu przełomem Dunajca.

Szczawnica to dobra baza wypadowa w Małe Pieniny, we wschodnią część Pienin Właściwych i w pasmo Radziejowej w Beskidzie Sądeckim.

Warte zobaczenia miejsca i zabytki:

  • plac Dietla i otaczające go budynki: stary zakład przyrodoleczniczy, pijalnia wód mineralnych, willa Pałac po lewej stronie placu oraz Muzeum Uzdrowiska Szczawnica. Zabudowania te przypominają swym wyglądem sanatoria austriackie i szwajcarskie. Pośrodku placu stoi fontanna z rzeźbą kobiety z dzbanem;
  • ulica Zdrojowa łącząca centrum Szczawnicy z placem Dietla – po obu jej stronach wciąż stoją  budynki pamiętające czasy świetności miasta. Na szczególną uwagę zasługuje XIX wieczna willa pod nr. 3 i modernistyczna willa Adria pod nr. 4. Naprzeciw niej znajduje się pomnik Henryka Sienkiewicza, który regularnie odwiedzał uzdrowisko;
  • XIX wieczne domy znajdujące się w dolnej części miasta: “Pod Sokołem”, “Pod Wietrznym Młynem”, “Pod Kołem”, “Pod Hiszpanem”;
  • dawny dwór Szalayów z 1839 r.
  • kolejka linowa na Palenicę;
  • promenada nad Grajcarkiem (czyli rzeką przepływającą przez Szczawnicę). Promenada umożliwia pieszym i rowerzystom około 2-kilometrową podróż wzdłuż nurtu tej rzeki;
  • kościół parafialny św. Wojciecha na skarpie z 1892 r.
  • stary cmentarz Szalayowski z XIX w. z kaplicą Zmartwychwstania Pańskiego z 1870 r.
  • Muzeum Pienińskie z ekspozycją etnograficzną i pamiątkami związanymi z historią miasta;
  • Park Górny – założony w latach 20. XIX w. Zasadzono tu liczne gatunki drzew i roślin – wiele z nich rzadkich i cennych. Na terenie parku wytyczono skwery i chodniki, przez co miejsce to szybko stało się popularne wśród kuracjuszy uzdrowiska. Na terenie parku znajduje się kilka zabytkowych budynków: neogotycka kaplica zdrojowa z 1847 r., muszla koncertowa, gmach inhalatorium i ładnie odrestaurowany Dworek Gościnny;
  • Park Dolny leżący przy ulicy Głównej. Park ten został założony wokół trzech źródeł mineralnych i otoczony infrastrukturą sanatoryjną. Pozostałością czasów świetności uzdrowiska jest tutaj willa Maria, w której przeprowadzano liczne nowoczesne zabiegi. W Parku Dolnym znajduje się też sztuczna grota, staw i liczne ścieżki.

Krościenko nad Dunajcem

Krościenko nad Dunajcem leży na styku trzech pasm górskich. To Gorce, Beskid Sądecki i Pieniny. Z tego powodu to bardzo dobra baza wypadowa w te góry. Możesz stąd wyruszyć m.in. na Trzy Korony lub Sokolicę.

Co więcej, Krościenko jest znacznie spokojniejsze od pobliskiej Szczawnicy, więc szukając ciszy postaw na to pierwsze. W Krościenku możesz wybrać się na spacer po rynku lub jedną ze spacerowych ścieżek wzdłuż Dunajca.

Warte uwagi zabytki i inne ciekawe miejsca:

  • źródła szczawy alkalicznej “Stefan”, “Maria” i “Michalina”
  • gotycki kościół Wszystkich Świętych z XIV w., a w nim:
    • kamienna chrzcielnica z orłem polskim z 1493 r.;
    • polichromie pochodzące nawet z XVI w.
  • ratusz z XIX w. przy rynku oraz stare, drewniane domy wzniesione w jego południowej części;
  • ekspozycja przyrodnicza w siedzibie dyrekcji Pienińskiego Parku Narodowego;
  • kaplica św. Rocha z XVIII w. leżąca na Ptaszkowej Górce przy żółtym szlaku z Krościenka na przełęcz Szopkę;
  • stary dwór rodu Dziewolskich – ostatnich właścicieli Krościenka;
  • pomnik Władysława Jagiełły.

Jaworki

Połemkowska wieś będąca świetną bazą wypadową na Wysoką i inne szczyty Małych Pienin oraz w Pasmo Radziejowej w Beskidzie Sądeckim. W jej pobliżu znajduje się bardzo popularny wąwóz Homole i nieco mniej znany Rezerwat Białej Wody. Atrakcyjności turystycznej dodaje Jaworkom kolej linowa Homole, którą można wyjechać na widokową polanę nieopodal końca wąwozu o tej samej nazwie.

W samych Jaworkach warto odwiedzić dawną cerkiew św. Jana Chryzostoma z 1798 r. Aktualnie jest to kościół rzymskokatolicki pw. Jana Chrzciciela. W środku znajdują się malowidła z początku XX w. i rokokowy ikonostas z czasów budowy cerkwi. Nieopodal kościoła znajduje się cmentarz parafialny, na którym wciąż można odnaleźć kilka łemkowskich mogił.

Sromowce Niżne

Sromowce Niżne to letniskowa wieś położona dosłownie na końcu Polski. Od północy i wschodu jest otoczona szczytami Pienin, a od południa – za Dunajcem – znajduje się już Słowacja.

Sromowce Niżne to doskonały punkt wypadowy w Pieniny Właściwe – zwłaszcza na Trzy Korony, u których stóp leżą Sromowce.

W Sromowcach Niżnych warto zobaczyć drewniany kościółek z XVIII w. Chętni przejść na Słowację mogą skorzystać ze 120-metrowego mostu postawionego nad Dunajcem, by zobaczyć słynny Czerwony Klasztor.

Miejsca i zabytki warte odwiedzenia to:

  • kościół św. Katarzyny z 1513 r. – obecnie znajduje się w nim galeria sztuki pienińskiej;
  • pawilon edukacyjny ze zbiorami etnograficznymi, trójwymiarową makietą Pienin i wystawą przyrodniczą;
  • znajdujący się po drugiej stronie Dunajca słowacki Czerwony Klasztor.

Sromowce Wyżne

Sromowce Wyżne, choć sąsiadują z Niżnymi, leżą w pewnym oddaleniu od najpopularniejszych szczytów Pienin Właściwych: Trzech Koron i Sokolicy. Z tego powodu miejscowość ta jest odczuwalnie spokojniejsza od swojej popularnej sąsiadki. Z drugiej strony jest to lepsza baza wypadowa w Pieniny Spiskie, nad Zbiornik Czorsztyński oraz na wycieczkę do zamku w Niedzicy i w Czorsztynie. Co więcej, w Sromowcach Wyżnych Kątach znajduje się przystań flisacka – to tu startują łodzie przemierzające przełom Dunajca.

Miejsca warte zwiedzenia to:

  • ładnie odnowiony rynek;
  • Izba Regionalna z wystawami prezentującymi tradycyjne wyposażenie kuchni i maszyny włókiennicze;
  • pawilon edukacyjny Pienińskiego Parku Narodowego z wystawą o ekosystemie Dunajca i historii flisactwa w regionie;
  • zabytkowy kościół pw. św. Stanisława BM ze znajdującymi się obok pomnikami fundatorów kościoła.

Niedzica

Niedzica jest malowniczo położona przy Jeziorze Czorsztyńskim, na granicy Pienin Właściwych i Pienin Spiskich. To idealna baza wypadowa na wycieczki w Pieniny Spiskie oraz do zamku w Czorsztynie i w samej Niedzicy. Niedzica oferuje szeroką bazę noclegowo-gastronomiczną.

Miejsca warte odwiedzenia w Niedzicy to:

  • Zamek Pieniński nad Zbiornikiem Czorsztyńskim;
  • kościół pw. św. Bartłomieja z ok. 1320 r. z polichromiami gotyckimi z ok. 1410 r., tryptykiem św. Bartłomieja (1452 r.), organami (ok. 1660 r.) i obrazem “Męczeństwo św. Bartłomieja” (1770 r.)
  • cmentarz rodziny Salamonów z 1936 r. na górze Groby;
  • elektrownia wodna w Niedzicy – jest możliwość odpłatnego jej zwiedzenia po uprzedniej rezerwacji wizyty;
  • promy statków na Zbiorniku Czorsztyńskim – możesz stąd wybrać się w rejs na przeciwległy brzeg, by zwiedzić twierdzę w Czorsztynie. Jest też opcja wybrania się w dłuższy rejs dookoła tego zbiornika wodnego;
  • strzeżona plaża Zamajerz leżąca tuż za niedzickim zamkiem.

Czorsztyn

Wieś w Czorsztynie konkuruje z Niedzicą pod kątem jej atrakcyjności turystycznej. Stąd również można wybierać się na wycieczki w okolicy Zbiornika Czorsztyńskiego (głównie do Zamku w Czorsztynie i Zamku w Niedzicy) oraz w Pieniny Właściwe. Z Czorsztyna łatwiej wybierzesz się też na wyprawę w Gorce czy Małe Pieniny, acz kosztem nieco większej odległości od Pienin Spiskich.

Godnym polecenia wyborem jest wycieczka na pobliską górę Wdżar – leżącą pomiędzy Pieninami a Gorcami. To wzniesienie powstałe w wyniku działalności wulkanicznej oferuje liczne atrakcje, takie jak:

  • trzy kamieniołomy z przełomu XIX i XX w.;
  • ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna w Wąwozie Papieskim;
  • park rowerowy z kilkoma trasami downhillowymi;
  • ośrodek narciarski;
  • alpejski tor saneczkowy;
  • i na koniec – przepiękna panorama Gorców, Pienin i Tatr.

Spływ przełomem Dunajca

Spływ przełomem Dunajca to bez dwóch zdań największa atrakcja Pienin.

Wejście na tratwę kierowaną przez lokalnego flisaka i popłynięcie z wartkim nurtem Dunajca u podnóży zalesionych szczytów Pienin Właściwych to żelazny punkt pobytu w tych okolicach. Wąskie, drewniane czółna łączone po pięć w tratwy są od niemal dwustu lat kierowane przez góralskich flisaków. Spływają przełomowym odcinkiem Dunajca i niemal przez środek przecinają najatrakcyjniejszą część Pienin.

Spływ przełomem Dunajca rozpoczyna się na przystani flisackiej w Sromowcach Wyżnych-Kątach lub w Sromowcach Niżnych (krótsza wersja spływu). Dopływając do Sromowców Niżnych, dostrzeżesz wyłaniający się coraz odważniej znany z wizytówek masyw Trzech Koron z pięcioma olbrzymimi turniami skalnymi. Za Sromowcami miniesz słowacki Czerwony Klasztor, by za tymi wsiami wpłynąć w wąski wąwóz między pienińskimi szczytami.

Następnie Dunajec zakręca trzykrotnie bardzo ostro u podnóży kopuł: Facimiecha, Holicy i Sokolicy. Koniec trasy znajduje się w dolnej części Szczawnicy lub w dłuższej wersji – w Krościenku.

Przełom Dunajca

Przełom Dunajca

Sokolica - widok na Dunajec

Sokolica – widok na Dunajec

Spływy odbywają się od 1 kwietnia do 31 października – poza świętami. Flisacy często ubarwiają trasę ciekawostkami o okolicy i lokalnymi legendami.

Czas spływu Dunajcem zależy od stanu jego wód i waha się od 2 do 3 godzin.

Bilety można kupić bez rezerwacji na obydwu przystaniach startowych lub online.

Łodzie odpływają po zebraniu min. 11 osób, acz istnieje możliwość wyruszenia mniejszą grupą po zapłaceniu brakującej kwoty.

Na łodzi bywa chłodno, więc warto mieć ze sobą cieplejszą odzież. Ponadto przyda się również okrycie przeciwdeszczowe.

Schroniska górskie

Schronisko pod Durbaszką

Schronisko pod Durbaszką to schronisko położone w malowniczych Małych Pieninach w województwie małopolskim. Formalna nazwa obiektu to MDK Górski Ośrodek Szkolno-Wypoczynkowy im. Władysława Pilińskiego „Pucka”. Schronisko znajduje się we wschodniej części Pienin, na północnym stoku Durbaszki. Obiekt jest położony na wysokości 850 m n.p.m.

Schronisko PTTK „Orlica” w Szczawnicy

Schronisko PTTK “Orlica”, czasem nazywane “Pod Orlicą”, to górskie schronisko turystyczne Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego leżące w Pieninach. Obiekt leży na terenie województwa małopolskiego. Mówiąc dokładniej, schronisko znajduje się w środkowej części Pienin, na granicy między Pieninami Właściwymi a Małymi Pieninami. Obiekt jest położony na wysokości 520 m n.p.m., na skarpie nad brzegiem rzeki Dunajec i wyspą Cypel, powyżej Drogi Pienińskiej. Innymi słowy – nad przełomem Dunajca. Fakt ten wielokrotnie chronił je przez powodziami.

Schronisko PTTK „Trzy Korony”

Schronisko PTTK „Trzy Korony” to górskie schronisko turystyczne leżące w Pieninach (a konkretniej w Pieninach Właściwych) w Sromowcach Niżnych w województwie małopolskim. Obiekt znajduje się na poziomie 470 m n.p.m. na południowym stoku pod szczytem Trzech Koron, nieopodal Wąwozu Szopczańskiego.

Szczyt Korony Gór Polski

Wysoka - Wysokie Skałki

Wysoka - Wysokie Skałki

Pobliskie pasma górskie

Beskid Wyspowy

Beskid Wyspowy

Tatry Wysokie

Tatry Wysokie

Tatry Zachodnie

Tatry Zachodnie

Góry

Karpaty

Karpaty

Grupa pasm górskich

Beskidy

Beskidy

Trzy Korony – galeria zdjęć

Sokolica – galeria zdjęć

Palenica, Leśnica, Dunajec – galeria zdjęć

Pieniny – Wysoka – galeria zdjęć

Pieniny – panoramy